Fojutowo Zielonka Fojutowo

Planując wakacje w Borach Tucholskich zapewniamy sobie nie tylko oddech pełną piersią świeżym powietrzem, ale możemy również zobaczyć w czasie naszego pobytu wiele ciekawych atrakcji. Jedną z nich jest zabytkowy akwedukt w Fojutowie. Wzorowany na rzymskich budowlach, łączy on dwa cieki wodne, Czerską Strugę i Wielki Kanał Brdy i jest najmasywniejszą tego typu konstrukcją w Polsce.

Akwedukt

Inżynierowie pracowali w tym miejscu od 1841 roku nad budową Wielkiego Kanału Brdy, który wykorzystywany miał być do nawadniania łąk czerskich i do spławiania drewna. Kiedy konstruktorzy napotkali na swojej drodze Czerską Strugę, zdecydowali się na ominięcie tej przeszkody przez wybudowanie specjalnego mostu wzorowanego na antycznych akweduktach. Dzięki tej konstrukcji woda z Kanału Brdy nie odpływała Czerską Strugą. Na wyższym poziomie płynie Wielki Kanał Brdy.  Niższym poziomem, w tunelu, przepływa Czerska Struga.

Wieża Widokowa

Dziś akwedukt w Fojutowie jest często odwiedzaną atrakcją turystyczną. Wyremontowany w 2002 roku oddaje pierwotny charakter XIX wiecznej budowli. Ma ona dwa poziomy których różnica wysokości to aż 9 metrów. Oprócz akweduktu warto wejść na wieżę widokową aby podziwiać piękny widok na okolice.

Polecane atrakcje

Niedaleko zabytkowego akweduktu i jedynie kilka kilometrów od Apartamentów Zacisze znajduje się duży kompleks Zajazd Fojutowo. Oferuje wodną rozrywkę w trzech odkrytych dużych basenach. W chłodniejsze dni otwarty jest również basen kryty. Oprócz tego jest mnóstwo atrakcji dla dzieci w tym tematyczne place zabaw i dmuchane zjeżdżalnie. Można tu również skorzystać z kortów tenisowych i boisk. Możliwe jest także wynajęcie sprzętu wodnego: kajaki, rowery wodne. Zimą do atrakcji Zajazdu dołącza stok narciarski z wyciągiem. Restauracja i grill serwują cały rok doskonałe dania kuchni europejskiej i regionalne specjały.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *