Rezerwat Tysiąca Cisów

Zacisze ma szczęście mieścić się obok najstarszych w Borach Tucholskich atrakcji. Jedną z nich jest stworzony na początku XIX wieku Rezerwat Cisy Staropolskie im. Leona Wyczółkowskiego. Zwany także Rezerwatem Tysiąca Cisów, jest on najstarszym rezerwatem przyrody w Polsce i drugim takim w Europie. W 2027 roku minie 200 lat od jego założenia. W rezerwacie rośnie ponad 3500 cisów, z czego wiele to drzewa kilkusetletnie. Położony jest w południowo-wschodniej części Borów Tucholskich (40 km od naszej lokalizacji) i obejmuje obszar lasów, łąk i wód pięknego jeziora Mukrz. Znajdujące się tu drzewa uznawane są za najliczniejsze i najstarsze skupisko cisa w stanowisku naturalnym w Europie. Swoje imię rezerwat zawdzięcza miłości jaką miejsce to darzył Leon Wyczółkowski, przez wiele lat od 1926 roku, przyjeżdżający w Bory Tucholskie by malować ich wyjątkową urodę. 

Niezwykła Flora i Fauna

Rezerwat Cisy Staropolskie to prawdziwa kopalnia naturalnych skarbów. Jego głównym skarbem są starodrzewy cisa, które sięgają setek lat. Te imponujące drzewa stanowią prawdziwą rzadkość w dzisiejszych czasach. To idealne miejsce dla botaników, entuzjastów dendrologii oraz każdego, kto pragnie zanurzyć się w odległym w czasie ekosystemie.

Rezerwat Cisy Staropolskie nie tylko ujmuje swą przyrodą, ale także przenosi nas w głąb przeszłości. Na terenie rezerwatu znajdują się ślady dawnych osad, które pochodzą jeszcze z epoki średniowiecza. Spacerując wyznaczonymi ścieżkami, możesz poczuć ducha przeszłości i wyobrazić sobie, jak wyglądało życie w tych okolicach wieki temu.

Edukacja i Ochrona

Pod ochroną

Pierwsza notatka o tzw. „surowej ochronie” tych drzew pochodzi jeszcze z 1827 roku i odnaleziona została przez niemieckiego przyrodnika Hugo Conwentza w Nadleśnictwie Wierzchlas. W 1920 roku teren rezerwatu przejęły polskie władze administracji leśnej. Dokładną inwentaryzację drzewostanu przeprowadzano aż przez 6 lat, w latach 1928-1934. Podczas okupacji rezerwat nadal podlegał ochronie. W 1956 roku obszar rezerwatu ustalono na powierzchni 80 hektarów, stopniowo go powiększając do 113,61 ha w roku 2017.

Kontakt

  [ Apartamenty zacisze ]

  DANE KONTAKTOWE

  Bardzo prosimy o kontakt mailowy w przypadku, gdyby numer był niedostępny lub nieosiągalny. Codziennie czytamy skrzynkę mailową, a nasza odpowiedź jest zazwyczaj do 24 godzin.

  Adres:

  Klocek 31, 89-504 Poczta Legbąd

  Telefon:

  507-686-890