Tuchola

To małe, niespełna 13 tysięczne miasteczko, jest jednym z najstarszych na Pomorzu i stolicą Borów Tucholskich. Jego historia datuje się do roku 980, kiedy z rozkazu Mieszka I powstało tu pierwsze, zwarte siedlisko. Nadal pełni administracyjną funkcję stolicy Borów Tucholskich, którym oddała swoją nazwę. Patronką miasta jest św. Małgorzata ukazana w herbie miasta. Liczne pożary i niepokoje zniszczyły większość zabytków miasta jednak nadal jest tu kilka miejsc wartych zobaczenia m.in. Plac Wolności z uroczymi kamieniczkami z przełomu XIX i XX wieku. 

Tradycje

Tuchola słynie z własnego unikalnego folkloru i tradycji myśliwskich. Władze miasta organizują imprezy, które znane są z rozmachu i atrakcyjności. Bardzo ważnym elementem kultury regionu jest haft i rzeźba ludowa. Te dwie formy twórczości przejęły wiele z motywów kaszubskich, jednak wytworzyły również własną kolorystykę, co bardzo odróżnia region borowiacki od sąsiednich. Warto skorzystać z okazji i zakupić  dzieła lokalnych twórców i rzemieślników np. rzeźby, haftowane obrusy lub chusty, plecione kosze z korzenia sosny. 

Poza tym miody z okolicznych pasiek nie mają sobie równych. Warto więc zaplanować ekologiczne i zdrowe zakupy. 

 

Borowiacy

Poczuć charakterystyczny i wyjątkowy folklor Borowiaków będzie można z kolei podczas dorocznych Dożynek Wojewódzkich zaplanowanych na 30 sierpnia. Dożynki te to duża, medialna impreza na której pojawiają się mieszkańcy wielu gmin województwa kujawsko-pomorskiego. Co ciekawe mimo że Borowiacy, to w głównej mierze ludność o kaszubskich korzeniach kulturowych, zamieszkująca teren Borów Tucholskich pomiędzy Tucholą, Czerskiem a Śliwicami, nie posługują się oni jednak językiem kaszubskim. Gwara Borowiaków zaliczana jest do dialektu wielkopolskiego.


Polecane atrakcje

Muzeum Borów Tucholskich od 1980 r. znajduje się w budynku dawnego spichlerza, pochodzącym z przełomu XIX i XX wieku, przy ulicy Podgórnej. Dodatkowo, ma taj swą siedzibę Tucholski Park Krajobrazowy. Kilka kondygnacji przeznaczonych jest na ekspozycje dotyczące architektury miasta, jej historii oraz flory i fauny Borów Tucholskich. Szczególnie warto odwiedzić Tucholę podczas Dni Borów Tucholskich. 

Więcej o atrakcjach: http://www.muzeum.tuchola.pl/

 

 

Muzeum Borów Tucholskich

Poznaj faunę i florę Borów Tucholskich.

Dni Borów Tucholskich

Klimatyczna impreza w sercu Borów Tucholskich.